editör_Fikret_Korur

EVRENİN VAROLUŞU HAKKINDA!


0
Categories : GÜNCEL YAZILAR

BICEP2 TwilightYeni bir teoriye göre – Evrenin varoluşu yeniden açıklanmalıdır.

CERN’deki deneylerde ortaya çıkarılan ve varlığı ispatlanan Higgs bozonu ile ilgili araştırmalar yapan bilim adamlarının Büyük Patlama’nın ardından oluşan evrenin doğumdan sonra sadece mikro-saniyeler içinde çökmüş olduğunu düşünmekteler.

Bugünkü inanışta; Evrenin doğumunda kozmik bir patlama beklenilmekte ve bunun ardından hızlı bir genişleme ve yayılma ile evrenin oluşmaya başladığı söylenmektedir. Robert Hogan’a göre, bu kozmik patlama tahmin edilecek boyuttan daha fazla ve büyük bir enerji ortaya çıkarır. Bu büyük bir titreme ve sallanmaya neden olur ve bu titreme yeni bir enerji boşluğu oluşturarak evrenin çökmesine neden olur.

Fizikçiler yeni keşfedilen özellikleri ile Higgs Bozonunun nasıl diğer parçacıkları oluşturacak şekilde birleştiğini evrenin köklerini oluşturduğu söylenen dört temel kuvvet ile bunların nasıl oluştuğunu açıklamak durumundalar. Bunu sadece yerçekimi dalgalarına bağlamak nasıl yok olacağı hakkındaki iddiaları da oldukça yavan bırakacaktır. Dolayısıyla Evrenin Oluşumu (Big Bang dahil) senaryolarının gözden geçirilmesini gerektirmektedir.

13.8 milyar yıl önce..

Arkaplan görüntüleme yapabilen ve evrenin derinliklerini gözlemleyen BICEP2 (Kozmik Gökadalar Arası Polarizasyon Teleskopu) Güney Kutbundan yaptığı tespitler geçmişteki oluşumları açıklamakta oldukça etkilidir. Bir ihtimal Büyük Patlama sırasında ortaya çıkan ateşli parçaların aşırı hızlanması kozmik patlamaları tetiklemiştir. Bu kozmik patlamaların izleri BICEP2 tarafından gözlenmiştir. Yerçekimi dışında, Higgs alanı bu parçacıklara etki ederek onlara kütle kazandırmıştır. Higgs bozonunun keşfi ve kütlesinin tespiti bunun en büyük iki delilidir. Bilim adamlarının bu noktada birleştikleri yeni nokta ise bebek evren olarak ifade edebileceğimiz ilk evrende enerji alanında yoğun bir titreşim var iken bu kuantum dalgalanmasında bütün sistemin oluştuğu nasıl söylenebilir? Evren bu durumda çökmeli veya çok daha düşük enerjili parçalarına ayrılmalıdır. (Burada fiziksel açıdan bir örnekleme değil ama anlaşılır olması bakımından iki kristal bardağı birbirine çarptırdığımız esnada ortaya çıkan parçaların bileşerek bir sürahiyi oluşturduğunu söylemek gibi.) Bu düzensizlikten ortaya çıkacak düzeni açıklayacak ve Big Bang gibi uzun zaman kabul görmüş teorilerin yenilenmesi veya yerine yenilerinin gelmesi için, yeni ve üzerinde hem fikir olunmuş bir FİZİK bilimine (teorilerine) ihtiyacımız olduğu açıktır.

Süpersimetri teorisi bu açıklamalarda yardımcı olacak teorilerden birisi olabilir.

Dr. Fikret KORUR

Kaynak: http://www.livescience.com/46478-universe-should-have-collapsed.html

Telif hakkı © 2021 Tüm hakları saklıdır. Güncelleme: 08.01.2021 -- İlk Yayım: 01.12.2011 - Designed by: Fikret Korur - Powered By: Wordpress - Astral Theme