editör_Fikret_Korur

Merceklerle Gelen Değişim II


0

ÖYKÜ 6 – MERCEKLERLE GELEN DEĞİŞİM-II

Akşam şehrin büyük toplantı salonunda toplanıldı. Bende tüm gün ince kenarlı ve kalın kenarlı mercek görevi görebilecek cam parçaları bulmaya çalıştım ki buldum da. Salonda söz hakkı bana verildi ve onlara anlatmaya başladım. ‘Sizin birçoğunuzda farklı göz kusurları var. Bazılarınız miyop, bazılarınız ise hipermetrop.   Göze gelen ışınların, gözün içinde olması gereken yere düşmüyor, daha yakına veya daha uzağa düşüyor. Kalın kenarlı mercekler ile miyop olanları ve ince kenarlı mercekler ile hipermetrop olanları tedavi edebiliriz.’  Bu arada Teles büyük bir merakla sordu: ‘Bunlar başka yerlerde de kullanılabilir mi?’. ‘Evet tabiki.’ dedim. ‘İnce kenarlı mercek cisimleri büyütmeye yarar. Birkaç tane farklı büyüklükte birleştirildiğinde çok küçük nesneleri hatta hücreleri bile görebilirsin. Benim geldiğim yerde buna mikroskop diyorlar. Veya şu kalın kenarlı merceği ele alalım; uç noktaları geniştir, orta noktaları incedir. Işığı dağıtma özelliğine sahiptir.Cisimleri daha küçük gösterdiği için görüş alanını arttırır. Evlerinizin en dış kapılarına bir delik açıp o deliğe bu merceği oturtursanız, kimin geldiğini kapıyı açmadan bu mercekten bakarak görebilirsiniz.’

Herkes can kulağıyla dinlerken bir çocuk el kaldırdı ve şu soruyu sordu: ‘ Peki çok uzağı da yakın gibi gösterebilir mi? Yıldızları yakın görebilir miyiz? Ay dede gülümsüyor diyorlar ona da bakabilir miyiz ?’ Neredeyse bende söylemeyi unutuyordum iyi ki anımsattı. Hemen anlatmaya başladım .      

Teleskop’u da onlara çizdim ve tanıttım. Teleskopla gökyüzünü izleyebileceklerini öğrenmeleri onları ayrı bir sevindirdi. Elimizdeki merceği gözlerine tutanlar sevinçle haykırıyordu. Yaşlı bir doktor yanında küçük bir kız çocuğu ile yaklaştı ve ‘Bu kızımızın adı Mucize. O bizim gibi bir göz kusuruna sahip değil. Hem uzağı hem yakını çok net görüyor. Ama çok az duyuyor. Kulaklarında bir sorun olup olmadığını nasıl anlayabiliriz?  Buna da bir çare bulunur mu ?’. Mucize’nin rahatsızlığına bakabilmek için mercekler yardımıyla kulağın içini gözleyebilecek bir gözlem aracı da yapılabileceğini söyledim. Hatta kulağın içi karanlık olacağı için bir ışık kaynağını bu mercek sisteminin tam ortasına yerleştirirsek hem kulağın içini aydınlatabilir hem de daha rahat gözlemleye bileceğimizi belirttim. İnce kenarlı mercekler yine bu işte bize yardım edebilirdi. ‘İnce kenarlı mercek demişken onu da anlatayım; uç noktaları ince, orta noktaları kalın olan merceklerdir. İnce kenarlı mercekler ışığı toplama özelliğine sahiptir. Ayrıca kalın kenarlı yerine ıraksak, ince kenarlı yerine yakınsak merceklerde diyebiliriz.’ diye bitirdim. Oldukça faydalı bir toplantı olmuştu.

O gece bir kurul oluşturulmuş hızlıca gözlükler, mercekler yapılmaya başlanmıştı. Bizim alıştığımız gözlüklerden daha farklı modeller yapsalar da çok mutlu oldukları görünüyordu. En kısa zaman da trafik işaretlerinden başlayıp her şeyin normal boyutuna dönüştürecekleri açıktı. Benim ise seyahatim bu beylikte de sonlanmıştı.

Telif hakkı © 2021 Tüm hakları saklıdır. Güncelleme: 08.01.2021 -- İlk Yayım: 01.12.2011 - Designed by: Fikret Korur - Powered By: Wordpress - Astral Theme