editör_Fikret_Korur

BİLİM ADAMLARI


Bu bölümde fizik bilimi ile uğraşmış ve farklı konu alanlarında bu bilimin gelişmesine hizmet etmiş bilim adamlarının kısa hayat hikayelerini bulacaksınız. Fizik yasalarını oluşturan insanların hayatları ve bu yasaların en üst seviyede öğrenme merakı aynı zamanda gençlerimize fiziği de sevdirecektir.
Fiziği en üst düzeyde bugünkü haline getirmiş olan ve buna katkısı olan bütün bilim adamları, belki yaşamlarında hiçbir zaman düşünmedikleri kavramları, hayatlarını vererek oluşturmaları gerçekten ilgi çekici ve takdire şayandır. Ama bu kavramlar formüle edildikten sonra acaba daha sonraki devirlerde nasıl anlatıldı veya ne kadar anlaşıldı. Küçük bir eşitlikle ifade edilen fakat bilim adamının yıllarını ömrünü adadığı bu denklemler nasıl oluşturuldu ve bunlar ne seviyelerde geliştirildi ve ne kadar anlaşılır seviyede ifade edildi.
Fizik kanunu oluşturan bir bilim adamının çalışmalarını anlayabilecek, ondan sonra gelen bilim adamlarının en az onun seviyesinde fizik bilgisi olması gerekliliği ve bu şekilde bu yarışın mükemmelliği yakalama çabasıdır. Gerçekte, çoğunlukla bir fizik kanunu geliştirme çabasında olan insanlar başka bir bilim adamının öğrencisiydi. Bu da belki bu kanunu geliştirmelerinde onların en büyük yardımcısı olmuştur. Çünkü kanunun en önemli oluşum safhalarında, o bilim adamlarıyla beraber çalışmalar yapmışlardı. Böylece ya o kanunu geliştirmişler ya da o kanunun ışığında, onun kadar zorlu aşamalardan geçerek tüm yaşamlarını yeni bir eşitliğe vermişlerdi.
Bu zorlu bayrak yarışındaki cazibe, bilimle uğraşan her insanı kendine çekmiş ve fizikteki bilim adamları insanların hayatlarını inceleyen belki yüzlerce kitap yazılmıştır. Bu bölümdeki bilim adamlarını okuduğunuzda onların hayatlarının bir parçası olan deneyleri merak ederseniz, bunları aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.
Fiziğin gelişmesine katkıda bulunmuş bütün bilim insanlarının anısına…

Aristoteles, Pisagor, Galileo, Einstein, İbn-i Sina, Takuyyiddin Efendi, Bohr vd. için TIKLAYINIZ.

 

Telif hakkı © 2021 Tüm hakları saklıdır. Güncelleme: 08.01.2021 -- İlk Yayım: 01.12.2011 - Designed by: Fikret Korur - Powered By: Wordpress - Astral Theme