editör_Fikret_Korur

KAVRAMSAL FİZİK


Hayaldi Dört Yılda Gerçek Oldu: KAVRAMSAL FİZİK…

Fizikte Temel Kavramlar ve Fizikte Kavram Yanılgıları birbirini tamamlayan bir bütünü ifade etmektedir. Piyasada çok sayıda geleneksel fizik kitabı bulunmaktadır. Fakat, mevcut öğrenme kuramları da dikkate alındığında yaşam temelli yaklaşımı merkeze almaya çalışan ve önce kavram sonra ihtiyaç olursa minimum düzeyde matematiksel işlem gerektiren Türkçe olarak basılmış “Kavramsal Fizik” kitabı hiç yoktu.

Editör ve çevirmen olarak görev alan 11 kişilik bir akademisyen grubu arkadaş olarak, yazarı Paul G. Hewitt’in orijinal adı “Conceptual Physics” olan kavramsal fizik kitabının son baskısı olan 12. baskısını Türkçe’ye çevirmek için 2017 yılından bu yana yoğun çalışma içerisindeydik. Kitabın çevirisi beş ay gibi bir sürede bitmiş olmasına rağmen biz editörler olarak dört yılı aşkın süredir aynı ortak dili kullanma ve okuyucunun anlayacağı sade dili tercih etme anlamında uğraş vermekteydik.

Nihayet kitabımız Palme yayınlarından basıldı ve okuyucularla buluşmaya başladı. Palme yayınlarına bize gösterdikleri sabır ve iyi niyet için teşekkür ediyoruz.

Fizik alanında olsun olmasın, fiziğe ilgi duyan herkese hitap eden eşi benzeri olmadığını düşündüğümüz ilgili kitabın Türkçe’sini “Kavramsal Fizik” ismi ile okuyucularımızla buluşturmuş olmaktan gurur duyuyoruz.

Kitabın çevirmen ve editörleri olarak ülkemize bir borcumuzu daha ödemiş olmaktan dolayı çok mutluyuz. Akademisyen, öğretmen ve öğrencilerimiz ile fiziğe ilgi duyan herkesin beğeni, eleştiri ve önerilerine sunuyoruz…

Editörler Adına

Prof. Dr. Bilal GÜNEŞ

1 Haziran 2021


Telif hakkı © 2021 Tüm hakları saklıdır. Güncelleme: 08.01.2021 -- İlk Yayım: 01.12.2011 - Designed by: Fikret Korur - Powered By: Wordpress - Astral Theme